Участниците трябва да бъдат настоящи студенти (които се обучават за придобиване на образователните степени „бакалавър“ или „магистър“) или докторанти, записани в български или чуждестранни висши училища, които владеят отлично български език, писмено и говоримо.
Кандидатстването за хакатона се извършва чрез попълване на онлайн формата на нашия уебсайт, която може да намерите тук. Ще получите нотификация на посочения от вас мейл за автентикация, а след успешно валидиране на вашият мейл, ще получите и потвърждаване на вашата кандидатура.
Не, участието в хакатона е безплатно.
Приветстваме участници с разнообразни умения и експертиза. Опитът в области като програмиране, анализ на данни, дигитален маркетинг, политически науки, медии и комуникация, право, икономика и т.н. е полезен. Всички необходими ресурси ще бъдат предоставени по време на хакатона.
По време на хакатона ще бъдат формирани 10 екипа, с по 5 участника във всеки.
Всеки участник трябва да подаде формуляр за участие.
Във формуляра имате опция да изберете дали кандидатствате индивидуално или да посочите екипа, с който желаете да участвате заедно.
Допуска се кандидатстване на цели или частично сформирани екипи или на индивидуално записани участници. Организаторите си запазват правото на финално разпределение на участниците в екипи.
Хакатонът ще се проведе онлайн, като всички сесии ще бъдат достъпни чрез специална платформа за съвместна работа. Двете присъствени събития за откриване и закриване на хакатона ще бъдат достъпни онлайн за всички участници, независимо от локацията им.
Участниците в екипите е необходимо да преминат през всички обучения, разработени в рамките на проекта, за да могат да използват уменията и знанията, които са натрупали по време на хакатоните.
Екипите се формират без оглед на локацията им в България. Взаимодействието и сътрудничеството по време на хакатоните ще се осъществява онлайн, чрез платформа за съвместна работа.
Ще бъде изготвена специална оценъчна карта, по която журито ще оценява проектите. В нея ще бъдат включени следните критерии:
Преминати обучения на Академия CODE
Посещение на експертни срещи
Завършен доклад - качество, изчерпателност, иновативност, резултати
Презентиране на доклада по време на финалното събитие
Иновативност и приложимост на направените идеи
Ще бъде сформирано специално жури, което ще следи работата на екипите, ще оцени финалните доклади и ще ги класира по време на закриващото събитие.
Журито включва преподаватели, ИТ специалисти, журналисти, представители на институции, с експертиза от различни области като медийно право, медиен анализ, сигурност, работа с данни, стратегическа комуникация и други. Може да видите част от журито за пролетното издание на DIsinfoHack 2025 в секция Екосистема